Organizator: Targi w Krakowie

Konkurs im. J. Długosza

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza
24 października 2019
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest wyjątkową inicjatywą, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Laureat Nagrody otrzymuje nagrodę pieniężną oraz statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego. Organizatorem Konkursu są Targi w Krakowie Sp. z o.o. Strategicznym celem  inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

śp. Profesor Bronisław Chromy


Prof. Bronisław Chromy był wybitnym rzeźbiarzem, medalierem, malarzem i rysownikiem, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, uczniem Xawerego Dunikowskiego. Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.


W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmował wiele tematów. Zwracają uwagę m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej ("Pieta Oświęcimska"), muzycznej ("Pomnik Chopina"), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej (bardzo liczną grupę rzeźb z tej grupy podziwiać można w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego w Parku Decjusza w Krakowie na Woli Justowskiej).

Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy smoka wawelskiego znad Wisły, "Fontannę grajków" z Placu Wolnica, "Sowy" z plantów, "Owieczki" ze skweru przed Akademią Rolniczą, pomnik niezwykły - pomnik psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).


Profesor Bronisław Chromy jest autorem statuetki wręczanej w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza.


 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że
Prof. Bronisław Chromy
zmarł w Krakowie 4 października 2017 roku.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

źródło: Autorska Galeria Rzeźby Prof. Bronisława Chromego