Statuetka

Statuetka

Autorem statuetki wręczanej w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza jest profesor Bronisław Chromy.

Bronisław Chromy był wybitnym rzeźbiarzem, medalierem, malarzem i rysownikiem, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, uczniem Xawerego Dunikowskiego. Urodził się w 1925 roku
w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.

W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmował wiele tematów. Zwracają uwagę m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej ("Pieta Oświęcimska"), muzycznej ("Pomnik Chopina"), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej (bardzo liczną grupę rzeźb z tej grupy podziwiać można w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego w Parku Decjusza w Krakowie na Woli Justowskiej).

Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy smoka wawelskiego znad Wisły, "Fontannę grajków" z Placu Wolnica, "Sowy" z plantów, "Owieczki" ze skweru przed Akademią Rolniczą, pomnik niezwykły - pomnik psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

długosz.jpg [131.42 KB]